Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Od Alicante do Singapuru

włącz .

Męska reprezentacja Polski w hokeju na trawie po północy, już we wtorek, 23 grudnia powróciła z hiszpańskiego Alicante. Tam przebywała przez 12 dni na zgrupowaniu, podczas którego 3-krotnie zmierzyła się z gospodarzami, ósmym zespołem w rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja). Górą byli miejscowi. Wygrali z biało-czerwonymi 5:4, 7:2 i 3:2.

Zgrupowanie w Alicante były przedostatnim etapem przygotowań do startu w turnieju II Rundy Ligi Światowej w Singapurze (17 – 25 stycznia 2015 roku) będącym zarazem kwalifikacją do igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Tam w pierwszej fazie w grupie A zagrają kolejno z: Singapurem (17 stycznia), następnie z Japonią (18 stycznia) i Bangladeszem (20 stycznia). W równorzędnej grupie B znalazły się: Malezja, Oman, Ukraina i Fidżi.

Już 27 bm Polacy polecą do stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Tam czekają ich następujące sparingi: 31 bm i 2 stycznia z klubem uniwersyteckim, od 4 do 6 stycznia z reprezentacją Malezji oraz 9 stycznia z młodzieżową reprezentacją tego kraju.

Na tydzień przez turniejem LŚ nasi hokeiści przeniosą się do Singapuru. Tam zagrają jedno lub dwa mecze kontrolne z zespołami, które znalazły się w grupie B: Omanem i ewentualnie Fidżi.

Do Azji poleci 20 zawodników. 18 z nich, po przygotowaniach w Malezji, zostanie wytypowanych do występów w Singapurze, a dwóch powróci do kraju.

Zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w II Rundzie LŚ da awans do III Rundy LŚ i zwiększy szanse na udział w igrzyskach. Z zespołów, które zagrają w Singapurze, wyżej sklasyfikowane od Polski są Japonia i Malezja. Faworytami w grupach będą: Japonia i Malezja. Trzeba się liczyć jednak z tym, że na własnym kontynencie groźne będę drużyny azjatyckie. Niewiadomą stanowi Fidżi, reprezentant Oceanii.

Po pierwszej fazie w czterech meczach ćwierćfinałowych zagrają systemem pucharowym: pierwsza drużyna z grupy A z czwartą z B, druga z A z trzecią z B, trzecia z A z drugą z B oraz czwarta z A z pierwszą z B. Aby wejść do fazy zespołów, które walczyć będą o miejsca 1 – 4 trzeba w ćwierćfinałach wygrać. Potem w półfinałach zwycięzcy zagrają o pierwsze miejsce, a pokonani o trzecie, ostatnie premiowane awansem do III Rundy LŚ.

Z trzech turniejów II Rundy LŚ ten w Singapurze będzie pierwszy. Potem odbędą się jeszcze takie same w USA i RPA. W kwietniu 2015 r. zapadną decyzje w sprawie dwóch turniejów III Rundy LŚ. Odbędą się one w Argentynie i w Belgii. W każdym wystartuje po 10 reprezentacji, w tym cała światowa czołówka i 9 najlepszych z II Rundy LŚ. W igrzyskach zagra 12 zespołów. Część z nich (mistrzowie z poszczególnych kontynentów, najlepsze z Europy i Azji oraz prawdopodobnie gospodarz) będzie już miała zapewniony udział w IO. Szczegóły poznamy w połowie przyszłego roku.

Andrzej Kuczyński