Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Poznańskie radio transmituje mecze od 85 lat

włącz .

Kiedy piłkarze Lecha polecieli na Islandię, a setki tysięcy zainteresowanych wynikiem ich meczu kibiców nie mogły liczyć na transmisję telewizyjną, pozostała im bezpośrednia relacja radiowa. Działo się to niemal dokładnie w 85. rocznicę pierwszej w historii polskiej radiofonii transmisji z meczu piłkarskiego. Technika rozwija się, metody medialnego przekazu dają coraz więcej możliwości, ale radio trzyma się świetnie, bywa niezastąpione. I tak już zostanie.

Było to w niedzielę 11 sierpnia 1929 roku o godzinie 17. Radio Poznań, którego spadkobiercą jest Radio Merkury, przeprowadziło premierową bezpośrednią relację z meczu piłkarzy Warty Poznań, ówczesnego mistrza Polski, z mistrzowską holenderską ekipą Philipsa Eindhoven, doskonale znaną dziś jako PSV. Pierwszym sprawozdawcą był Ludomir Budziński. Nie żyje od 1998 roku, w tamtym czasie był studentem medycyny.

Tamta transmisja była pokłosiem PeWuKi. Na wystawie nowoczesny sprzęt radiowy zaprezentowała firma Philips. Poznańska stacja radiowa istniała już dwa lata. Transmisja z meczu piłkarskiego, rozgrywanego na nie istniejącym już stadionie przy ulicy Rolnej, była dla niej nie lada wyzwaniem technicznym. Wymagała poprowadzenia napowietrznego łącza telefonicznego o długości przekraczającej kilometr, montowania specjalnych słupów.

Transmisja trwała 115 minut, Ludomir Budziński mówił o przebiegu spotkania, o zwycięstwie Warty 5:2, nie przerywał relacjonowania wydarzeń nawet podczas przerwy. Jego stanowisko znajdowało się na dachu stadionowej trybuny. Transmisja przebiegła bez zakłóceń, sprawozdawca oprócz pochwał otrzymał honorarium w wysokości 80 zł, z czego 20 zł, jak wspominał, poświęcił na zakup lakierków na studencki bal. Został czołowym polskim sprawozdawcą i pierwszym poznańskim radiowcem komentującym igrzyska olimpijskie.

Dziś transmisje z meczów piłkarskich to na antenie poznańskiej rozgłośni, czyli Radia Merkury codzienność. Dzieło Ludomira Budzińskiego kontynuowali m.in. Edmund Pacholski, Andrzej Prusiński, Zbigniew Kubiak. W naszych czasach ponad 50 transmisji rocznie, głównie z meczów Kolejorza, przeprowadza ekipa szefa sportu w poznańskim radiu Krzysztofa Ratajczaka z Grzegorzem Hałasikiem, Wojtkiem Bernardem, współpracującym Maciejem Henszelem. Od 2010 roku pierwszą kobietą komentującą mecze piłkarskie była Hanna Urbaniak.

Wszystko jednak zaczęło się 85 lat temu. W poniedziałkowy poranek radiowa delegacja z szefem rady nadzorczej Piotrem Frydryszkiem na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej zapali znicze na grobie legendarnego sprawozdawcy, Ludomira Budzińskiego.