Sensacja! Enea AZS Poznań wygrywa z Basket 90 Gdynia!

Takiego wyniku nikt się nie spodziewał, zresztą przebieg meczu wskazywał na niewielkie, ale pewne zwycięstwo wyżej notowanych koszykarek z Gdyni. Co prawa spotkanie zaczęło się od kilkupunktowego prowadzenia poznanianek, potem jednak ujawniła się wyższość faworytek mających w składzie dobre zawodniczki z USA, Bałkanów. Czwarta kwarta wszystko zmieniła. Beniaminek sprawił sensację.

Pierwsze minuty pozwalały podejrzewać, że gdynianki nie dojechały jeszcze do Poznania. Grały nerwowo, popełniały proste błędy. Ekipa Enea AZS prowadziła 7:2. Potem przeciwniczki zdobyły pod rząd 7 punktów, a po kilku minutach wyszły na prowadzenie 18:11. Gospodyniom udało się zniwelować część strat. Po wyrównanej drugiej kwarcie Gdynia prowadziła trzema punktami. Po trzeciej kwarcie strata była zaledwie dwupunktowa i można się było spodziewać emocji w ostatniej.

Poznanianki grały bardzo dobrze w obronie, raz po raz, dzięki dobrym zbiórkom wyprowadzały szybkie ataki, nie zawsze kończone celnym rzutem. Niestety, czołowe zawodniczki, Jazmine Davis i Kateryna Rymarenko szybko zaczęły łapać przewinienia. Na szczęście nadspodziewanie dobrze zagrały ich koleżanki. Wreszcie stało się to, czego trudno było się spodziewać – akademiczki wyrównały, wyszły na prowadzenie i stopniowo je powiększały. Jeszcze trzy minuty przed końcem wynosiło ono 9 punktów. Kilka prostych błędów i celne rzuty gdynianek pozwoliły im zredukować stratę do zaledwie 2 punktów, w dodatku Davis i Rymarenko zakończyły udział w meczu.

Końcówka była niesamowicie emocjonująca. Poznanianki dzielnie się broniły, nie pozwoliły sobie wydrzeć zwycięstwa i po ostatniej syrenie padły sobie w ramiona, w hali Politechniki Poznańskiej zapanowała wielka radość. W ostatniej kwarcie, gdy sensacja stała się prawdopodobna, publiczność wspierała akademiczki gromkim, dawno tu nie słyszanym dopingiem. Przed koszykarkami teraz trzy tygodnie przerwy w rozgrywkach. Dopiero 3 lutego Enea AZS, już z pozyskaną Stejskalovą w składzie, podejmie drużynę z Gorzowa.

Enea AZS – Basket 90 Gdynia 68:70 (19:16, 18:18, 15:16, 16:20).
Enea AZS: Davis 20, Rymarenko 20, Woźniak 13, Parzeńska 4, Marciniak 0 oraz Bednarczyk 6, Niemojewska 4, Nowicka 3
Basket 90 Gdynia: Aleksandravicius 20, Copper 18, Morawiec 6, Vitola 2, Skerović 0 oraz Jankoska 11, Handy 9, Rembiszewska 2, Kotnis 0.