Jeszcze nas nie polubiłeś? Do dzieła!:)

Aktualności

Kręglarstwo - sport dla wszystkich

włącz .

Chcąc uprawiać konkretne dyscypliny sportu, trzeba mieć ku temu warunki. Osoba niska nie zrobi kariery w koszykówce, korpulentna nie ma szans w futbolu, zbyt wysoka i masywna w jeździectwie, zbyt wiotka w lekkoatletycznych konkurencjach rzutowych. Niektóre dyscypliny nie wymagają jednak ograniczeń, mogą je uprawiać absolutnie wszyscy, bez względu na posturę. Dotyczy to gry w kręgle.

Bowling cieszy się za granicą, szczególnie w USA ogromną popularnością. Także u nas pojawiło się niemało obiektów pozwalających na tę grę. Nie wszyscy pamiętamy, jak długą tradycję ma kulanie w Poznaniu. Uprawiano je w czasach, gdy mało kto słyszał o bowlingu. Pierwsza asfaltowa (druga w całej Polsce) kręgielnia została tu otwarta w 1963 rok. 8 czerwca, przy hangarze KW-04, z kręgarzami zmierzyli się poznańscy dziennikarze. Ta data uznawana jest jako dzień powstania Klubu Sportowego Czarna Kula.

Klub ten wrósł w poznańską tradycję. Na łamach gazet często ukazywały się informacje o zawodach, wynikach, wydarzeniach, co niewątpliwie miało związek z bliskimi kontaktami między kręgarzami a dziennikarskim środowiskiem. Ludzie pióra regularnie tu gościli, rozgrywali tu zawody. Kto czytał informacje o klubie, jego nazwę kojarzył z kulą służącą do gry. A jednak jej geneza była inna – wynikała z tego, że w latach czterdziestych członkowie klubu zajmowali się handlem węglem.

W 1972 roku przy ulicy Piastowskiej oddano do użytku nowoczesną, zautomatyzowaną, czterotorową kręgielnię. Zaczął się dynamiczny rozwój Czarnej Kuli, której sportowcy przez dwie dekady nie mieli sobie w Polsce równych. Łącznie wywalczyli aż 135 tytułów mistrzowskich, w tym 58 mistrzostw kraju w kategorii mężczyzn i 24 w kategorii kobiet. Odbywały się popularne imprezy, często w międzynarodowej obsadzie, takie Puchar Poznania, zawody o mistrzostwo Polski.

Dziś Czarna Kula jest nieco zapomniana, znajduje się na uboczu najważniejszych, intrygujących kibiców sportowych wydarzeń. Wynika to także z położenia trochę na uboczu – po zbudowaniu osiedli przy Drodze Dębińskiej. Mówiąc delikatnie, dojazd jest nieciekawy, władze Poznania zapomniały o przynajmniej odbudowaniu tutejszych ulic.

To jednak ciągle niemal środek miasta, do Starego Rynku jest stąd w linii prostej niewiele dalej niż kilometr. Warto zainteresować „kulanym sportem” i osoby starsze, i młodzież. Właśnie szkolenie dzieci i młodzieży to dziś główny nurt działalności Czarnej Kuli. Poznański samorząd wspiera Młodzieżowe Centrum Sportu Kręglarskiego, gdzie szkoli się ok. 20 młodych ludzi. Każdy w wieku od 7 do 18 lat, niezależnie od swej postury, może się zgłosić i podjąć zajęcia, zarazić się nową pasją. Zapisy odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach od 16 do 18.